Regulamin witryny

Poniższe zasady zostały ujawnione celem wyjaśnienia poszczególnych obowiązków wszystkich członków społeczności WyspaRP. Zasady te powinny być przestrzegane przez wszystkich, aby zapewnić, iż nasza witryna działa sprawnie i zapewnia zabawę oraz produktywne doświadczenia dla wszystkich członków naszej społeczności i odwiedzających.

  1. Regulamin serwera WyspaRP.pl
    Obrazek Aby zagrać musisz dołączyć na nasz serwer Discord
    Przykazania serwera WyspaRP.pl
    1. Morderstwo to ostateczność - nie zabijaj bez konkretnego powodu!
    2. Nie napadaj ludzi bez odpowiedniego podłoża role play.
    3. Szanuj swoje życie, pamiętaj, że masz tylko jedno!
    4. Wczuj się w swoją postać, odgrywaj ból, strach czy przerażenie.
    5. Szanuj innych obywateli.
    6. Nigdy nie wychodź z roli.
    7. Pieniądze szczęścia nie dają.
    8. Czerp radość z rozgrywki.
    9. Nie podglądaj z trzeciego oka w celu ułatwienia sobie gry.
    10. Zanim wykonasz jakiś skok dobrze go zaplanuj.

    Jest to zbiór zasad, które stanowią prawo na tym serwerze, ale nie odnoszą się do każdej sytuacji sztywno, gdyż roleplay jest wielowymiarowy i konsekwencje względem regulaminu administracja zawsze wyciąga i będzie wyciągać indywidualnie w zależności od sytuacji. Regulamin nie powinien też ograniczać roleplay graczy względem fabuły pod warunkiem, że nie wykracza to poza granice sensowności podejmowanych działań, nie niszczy roleplayu pozostałym graczom i wszyscy członkowie akceptują następstwa tych działań.

    §1. Postanowienia ogólne
    1.1 Regulamin jest własnością WyspaRP i zabrania się kopiowania go.
    1.2 Administracja WyspaRP zastrzega sobie prawo do edycji regulaminu.
    1.3 Złożenie podania na forum WyspaRP jest równoznaczne z akceptacją regulaminu. Konta na forum są własnością WyspaRP, natomiast użytkownicy posiadają prawa do ich używania. W przypadku naruszenia warunków regulaminu, użytkownikowi może zostać odebrany dostęp do konta, które to jest w takich okolicznościach blokowane przez administrację serwisu.
    1.4 Zakazuje się przenoszenia OOC do IC, zwłaszcza poprzez platformy streamingowe.
    1.5 Zakazuje się MetaGamingu (MG), PowerGamingu (PG), Vehicle Deatmatchu (VDM), Random Deathmatchu (RDM), NinjaJackingu (NJ), CopBaitingu (CB), CombatLogu (CL) oraz RevengeKillingu (RK).
    1.6 Brak znajomości regulaminu nie zwalnia z jego przestrzegania.
    1.7 Nieumiejętne korzystanie z czatu Local OOC (floodowanie, zbędne komentarze, śmieszki) będzie uważane za wyjście z roli oraz karane banem.
    1.8 Podczas gry niezbędna jest wiedza o klawiszach, którą znajdziesz tutaj.

    §2. Zasady ogólne
    2.1 Na serwerze zakazuje się używania wspomagaczy oraz wykorzystywania bugów w celu posiadania przewagi podczas rozgrywki.
    2.2 Wszystkie błędy muszą być niezwłocznie zgłoszone na discordzie w odpowiednim dziale - propozycje i błędy, na forum bądź bezpośrednio do administracji.
    2.3 Na serwerze zakazuje się opuszczania akcji RP podczas jej trwania. Złamanie tego paragrafu grozi banem.
    2.4 Jeśli akcja RP została opuszczona poprzez crash gry lub brak połączenia internetowego, należy to niezwłocznie zgłosić na naszym discordzie na kanale #logout-crash wraz z załączonym screenem na którym widnieje data oraz godzina.
    2.5 Zakazuje się transakcji między graczami poza serwerem. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty materialne wskutek takich działań.
    2.6 Zakazuje się posiadania w nazwie użytkownika jakichkolwiek reklam stron trzecich bądź własnych, tyczy się to również platform do nadawania na żywo.
    2.7 Całkowity zakaz używania [Z] kiedy nie ma takiej potrzeby. Użycie tego przycisku służy do zobaczenia ID gracza, a później zgłoszenia go na forum lub bezpośrednio do administracji w przypadku łamania regulaminu.
    2.8 Zasada pozwalająca na posiadanie “kuzyna”, jest dostępna tylko dla osób które posiadają staż dłuższy niż 60 dni na naszej Wyspie. Drugą postać można pozyskać poprzez zgłoszenie w odpowiednim dziale. Jedna z dwóch postaci musi być w służbach publicznych czyli LSPD bądź EMS. Trzecia postać jest dostępna tylko i wyłącznie dla administracji eventowo. Zabronione jest przenoszenie samochodów, pieniędzy z postaci X na postać Y czy przedmiot bądź broni z szafek.
    2.9 Po wejściu do gry obowiązuje każdego obywatela immunitet 5 minutowy dzięki któremu nie może dojść do żadnej akcji RP powiązanej z przestępstwem, lub z udziałem LSPD (wyjątkiem jest dokończenie akcji RP która została rozpoczęta przed zaćmieniem).
    2.10 Zakazane jest używanie słowów “nigger”, “nazi”, “pedał” i ich pochodnych, czy też słów związanych z nazwą jakiegoś innego użytkownika w obraźliwej formie na serwerze.
    2.11 Podczas rozgrywki na serwerach WyspaRP, stan naszego upojenia alkoholowego (oraz innych środków odurzających), nie ma wpływu na wyciągane konsekwencje za ewentualne złamanie norm oraz zasad panujących na serwerze.
    2.12 Zakazuje się sprzedawania/wypożyczania konta steam, które posiada whitelist na WyspaRP.
    2.13 Zakazuje się wyrzucania przedmiotów za pomocą komendy /me, jeżeli mamy to przy sobie (w ekwipunku [F2]) to takowy przedmiot faktycznie posiadamy w dalszym ciągu.
    2.14 Zakazuje się używania nierealistycznych animacji np. /e foch, a potem /e salto

    §3. Administracja
    3.1 Administrator ma prawo karać za czyny które nie są uwzględnione w regulaminie, jeśli uważa, że to słuszne.
    3.2 Decyzja administracji jest decyzją ostateczną. Wyjątkiem jest odwołanie się od bana, które nie musi być rozpatrzone pozytywnie.
    3.3 Podczas interwencji administratora akcja roleplay zostaje wstrzymana.
    3.4 Administracja ma prawo zbanować permanentnie lub usunąć każdego z whitelist bez podania przyczyny.
    3.5 Za bycie debilem, posiadanie ujemnego IQ lub robienie typowego "must-wina" czy też prezentowanie niskiego poziomu wypowiedzi, administracja ma prawo zbanować daną osobę permanentnie.

    §4. Whitelist
    4.1 Obowiązuje kategoryczny zakaz pisania do administracji w celu szybszego sprawdzenia aplikacji. Podania są sprawdzane w ciągu 14 dni od jego wysłania.
    4.2 Złożenie aplikacji jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.
    4.3 Serwer jest dla osób które ukończyły 16 rok życia oraz przeszły mutacje głosu. Jeżeli masz mniej niż 16 lat, a Twój głos przeszedł już mutację, oraz możesz udokumentować swoje doświadczenie w RP również możesz złożyć aplikacje.
    4.4 Wysłanie donate przyśpiesza sprawdzenie podania na WL, a nie nadaje w ten sposób WL.

    §5. Rządowy (Discord)
    5.1 Każdy użytkownik, który posiada WL zobowiązany jest dołączyć na serwer discord WyspaRP.
    5.2 Administrator może wezwać użytkownika na kanał "Poczekalnia spin" celem wyjaśnienia sprawy, wtedy gracz ma obowiązek wstawić się na wezwanie.
    5.3 Podczas nadawania na żywo bądź nagrywania rozmowy na "rządowym" należy wyciszyć głos, gdyż każdy ma prawo do własnej prywatności. Rozmowy na rządowym to nie content na stream. Nie stosowanie się do tego punktu powoduje natychmiastowym usunięciem z kanału “spiny” bądź banem.
    5.4 Gracz ma obowiązek posiadać dowody w postaci nagrań bądź screenów jeżeli oskarża inną osobę na rządowym / spinach.
    5.5 Każdy obywatel musi mieć taki sam nick na discord jak ma na steamie! Osoby które nie będą się do tego stosować mogą liczyć się z otrzymaniem bana.

    §6. Rozgrywka
    6.1 Obowiązuje całkowity zakaz wykorzystywania komunikacji głosowej podczas gry w sprawach OOC. Nigdy nie wychodź z roli, nie pozwól aby coś wytrąciło cię z równowagi.
    6.2 Do spraw OOC służy: chat tekstowy "Local OOC", discord bądź forum.
    6.3 Zakazuje odradzania się w szpitalu podczas BW kiedy:
    Wezwano pomoc medyczna, wezwano policje na miejsce zdarzenia bądź chcesz uniknąć akcji RP.
    6.4 Zakazuje się wtargnięcia w akcje RP innych osób kiedy nie masz do tego mocnych powodów, lub gdy nie jesteś związany z tą sytuacja.
    6.5 Zakazuje się kreowania postaci, która będzie utrudniać innym graczom grę.
    6.6 Zakazuje się propagowania ustrojów totalitarnych.
    6.7 Narracja podczas rozgrywki prowadzone jest poprzez komendy /me i /do. Podczas pisania na /do jest obowiązek mówienia tylko prawdy (kłamstwo jest karane).
    6.8 Do schowania oraz wyciągania broni długiej wymagane jest torba. Wyjątkami są Obrzyn oraz SMG MK2, które możemy posiadać mając ubranie, w którym możliwe jest schowanie ich.
    6.9 Nie można rozpoznać osoby jeżeli jest ona zamaskowana oraz zmienia swój bądź danej postaci głos, czyli musi ubrać maskę oraz zmienić w jakikolwiek sposób głos.
    6.10 Postacie odgrywające role LSPD lub EMS są zobowiązane do swojej pracy, oraz mają zakaz faworyzacji graczy. Jako LSPD lub EMS na swojej służbie nie możesz wykonywać nielegalnych akcji RP. Jeżeli nie jesteś na służbie nie masz prawa używać "mocy medycznych, lub policyjnych".
    6.11 Zakazane jest latanie helikopterami przez "zwykłych obywateli", dostęp do tych maszyn ma tylko LSPD, EMS, RZ podczas pracy oraz organizacje przestępcze. Wyjątkiem jest udzielona zgoda przez administratora na jedną, konkretną akcję.
    6.12 Aby otrzymać revive, gdy nie ma medyków należy odegrać baśkę w szpitalu. W innym przypadku nie otrzymasz revive!
    6.13 Każde nagranie IC musi zostać odegrane mając włączone go pro. Jeśli zakończyłeś nagrywać dany materiał należy odegrać w mieszkaniu zgranie zawartości karty SD na dysk. Nie można wrzucać nagrań do chmury czy podłączać kamery pod telefon. Naciąganie owego podpunktu będzie traktowane jako PG.
    6.14 Modyfikowanie istniejących bądź usuwanie kontaktów ze skradzionej karty SIM jest zabronione.
    6.15 Czat głosowy służy do używania i odgrywania sytuacji roleplay wyłącznie za pomocą własnych strun głosowych. Wszelkie inne użycia tj. modulator, puszczanie audiobooków, bądź nadużywanie puszczania bindów/muzyki, będą karane odpowiednim banem. Wyjątkiem są sytuacje, gdzie osoba posiada pozwolenie osoby z WyspaTeam na konkretną akcję lub konkretną postać, bądź modulator jest używany do rozmowy telefonicznej.

    §7. Postać
    7.1 Zakazuje się wykorzystywania imion i nazwisk sławnych osób rzeczywistych jak i fikcyjnych, np. Barack Obama czy John Wick.
    7.2 Zakazuje się odgrywania postaci, która nie miałaby racji bytu w świecie realnym, np. Hulk, Spiderman itp. (wyjątkami są postaci eventowe)
    7.3 Prawo do wykonania CK jest ograniczone, zasady znajdziesz tutaj. Pozwolenie na wykonanie CK własnej postaci jest ważne jedynie przez 7 dni od momentu zaakceptowania podania.
    7.4 Powyższa akcja musi być zatwierdzona i wykonana zgodnie z zasadami roleplay. Śmierć/egzekucję postaci musi być respektowana przez wszystkich obywateli, jak i gracza odgrywającego ową postać.
    7.5 Zakazuje się podszywania pod inne postacie, tworzenie postaci o bardzo podobnym/takim samym imieniu i nazwisku będzie blokowana.

    §8. Inicjacja
    8.1 Rozpoczęcie każdej akcji uważane jest przez inicjację słowną używając voice-chatu. Przed oddaniem jakichkolwiek strzałów należy zainicjować do drugiej strony w sposób możliwy do usłyszenia dla przeciwników. Policja oraz zarejestrowane organizacje przestępcze mają przywilej inicjacji grupowej, w której wystarczy, że jedna osoba zainicjuje głosowo. Warunkiem tej inicjacji jest ten sam ubiór wszystkich członków grupy, która inicjuje grupowo.
    8.2 Dopiero po odpowiedniej inicjacji akcji RP możesz oddać strzały, inaczej będzie to traktowane jak RDM.
    8.3 Inicjację uważa się za zakończoną po:
    Wyraźnym komunikacie strony inicjującej, utracie przytomności bądź wyraźnym komunikacie służb.
    8.4 Skucie przy pomocy kajdanek może nastąpić tylko w przypadku, kiedy osoba, która zostanie skuta ma podniesione ręce do góry. W przypadku, kiedy osoba nie chce podnieść rąk należy użyć środków dostępnych na serwerze, aby ją powalić (nie mylić z BW - np. przy użyciu Tasera), a następnie skuć.

    §9. Szacunek do zdrowia i życia & Amnezja
    9.1 W przypadku zauważenia akcji RP w której Twoja postać może odnieść uszczerbek na zdrowiu i/lub stracić życie, powinieneś oddalić się na bezpieczną odległość.
    9.2 Każdy gracz zobowiązany jest do odgrywania bólu i strachu, adekwatnie do sytuacji.
    9.3 Nieprzytomny obywatel (BW) może zostać ocucony przez personel medyczny dopiero na terenie szpitala. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, kiedy gracz ma "mało krwi" lub na służbie jest niewystarczająca ilość medyków, aby przetransportować wszystkich poszkodowanych. W takiej sytuacji na miejscu zdarzenia poszkodowanemu może zostać udzielona podstawowa pomoc medyczna w celu przetransportowania do szpitala.
    9.4 Po udzieleniu pierwszej pomocy do czasu zakończenia operacji nie możesz wykonywać czynności która mogłaby narazić Twoje zdrowie. Mowa tutaj o np. kontynuowaniu strzelania czy też ucieczki z miejsca zdarzenia. Jesteś dalej ranny! Musisz odgrywać rannego! Ucieczka przed operacją może wiązać się z wypisaniem przez medyka aktu zgonu i uśmierceniem postaci.
    9.5 Przebywając na terenie szpitala jako poszkodowany każdy gracz zobowiązany jest do odegrania PEŁNEJ akcji roleplay z medykiem w momencie odbywania leczenia. Brak chęci odegrania bądź unikanie akcji lub pozostawienie postaci "AFK" bez wcześniejszej zgody personelu medycznego podlega karze bana bądź stwierdzenia zgonu przez medyka (FCK postaci).
    9.6 Osoba, która odrodziła się w szpitalu ma obowiązek zapomnieć to co do tego doprowadziło oraz kto w tym brał udział. Nie ma czegoś takiego jak ostatnie 15 minut. Po amnezji nie pamiętasz całej akcji.
    9.7 Jeżeli ktoś prosi o pomoc na radiu służb porządkowych w lokalizacji w której wcześniej polegliśmy oraz obudziliśmy się w szpitalu, nie mamy możliwości pomocy.


    §10. Przestępstwa
    10.1 Zakazuje się okradania kont bankowych. Traktowane jest to jako PG.
    10.2 Zakazuje się wzywania usług znajdujących się w telefonie w celu napadnięcia na jednostkę lub porwania.
    10.3 Podczas napadów realizowanych w ramach skryptu w akcji może uczestniczyć minimalnie (rozumiane jako najmniejszą ilość osób znajdujących się w obrębie obiektu i uczestniczących bezpośrednio w napadzie) oraz maksymalnie (rozumiane jako maksymalną ilość osób zaangażowana w całość napadu, włączając ucieczkę).:
    a) sklep: 2 - 5 napastników, 2 - 6 policjantów
    b) sejf (jubiler, kościół, urząd miasta): 3 - 7 napastników, 4 - 8 policjantów
    c) bank: 4 - 9 napastników, 5 - 10 policjantów
    d) skarbiec (humane labs, muzeum, kasyno): 6 - 11 napastników, 7 - 12 policjantów
    e) jacht: 7 - 12 napastników, 9 - 13 policjantów
    10.4 Zakazuje się rabowania/okradania gracza, którego nie doprowadziliśmy do omdlenia (BW).
    10.5 Dozwolone jest przeszukiwanie gracza jeżeli jest BW oraz my do tego doprowadziliśmy, tak samo możemy go przeszukać również kiedy jest 'żywy', jednak na początku musimy go skuć co można zrobić dopiero po inicjacji.
    10.6 Jeżeli ktoś celowo ucieka do zielonej strefy aby uniknąć akcji RP dozwolone jest dokonanie takiej akcji w zielonej strefie.
    10.7 Do każdego napadu potrzebny jest przynajmniej jeden (oczywiście niepodstawiony) zakładnik oraz muszą zostać podjęte negocjacje z obu stron. Otworzenie ognia w którymkolwiek kierunku (również do zakładnika) musi zostać poprzedzone negocjacjami. Złamanie tego punktu regulaminu będzie uznawane za RDM.
    10.8 Zakazuje się okradania oraz porywania ludzi, którzy piorą brudne pieniądze.
    10.9 W odbiciu konwoju może brać udział maksymalnie: 20 odbijających, 16 policjantów.
    10.10 Zakazuje się okradania oraz porywania pracowników firm legalnych (tych z urzędu pracy np. kurier) w trakcie ich pracy. Nie dotyczy to wcześniej zaplanowanych porwań konkretnych obywateli z powodów RP (np. porwanie takowej osoby jako zakładnik podczas napadu na bank jest zakazane!)
    10.11 Zakazuje się wracania do akcji po amnezji. Powrót do akcji po BW jest możliwy jedynie, gdy medyk stwierdzi, że postać jest w pełni sprawna.
    10.12 Jedna strona konfliktu może wykorzystywać maksymalnie 16 osób do odgrywania agresywnej sytuacji roleplay, tyczy się to zarówno LSPD jak i strony przestępczej. Branie udziału w akcji rozumiane jest jako bycie w jej obrębie, niezależnie od tego, czy prowadzimy pojazd, bądź czy mamy broń.

    §11. Pojazdy
    11.1 Zakazuje się jazdy pojazdem nieprzystosowanym do podłoża, np. próba wjechania samochodem sportowym na górę po bezdrożach.
    11.2 Bezwzględnie zakazuje się kradzieży pojazdów medycznych.
    11.3 Wyznacznikiem czy pojazd nadaje się do jazdy terenowej (off-road) nie są opony terenowe tylko przystosowanie pojazdu do poruszania się po nieubitej nawierzchni (z wyłączeniem dróg zaznaczonych na mapie jako przejezdne). Pojazdy którymi można wyjechać na teren off-road'owy to:
    a) pojazdy typu cross oraz quad,
    b) pojazdy typu off-road pod warunkiem posiadania odpowiedniego ogumienia,
    c) pojazdy typu SUV pod pod warunkiem posiadania odpowiedniego ogumienia oraz adekwatnego do terenu prześwitu (w skrócie ujmując jazda SUVem po górach jest na własną odpowiedzialność, ponieważ administrator ma prawo zakwestionować czy konkretny pojazd nadawał się do konkretnej sytuacji).
    Używanie pojazdów innej klasy do jazdy po głębokich piaskach (z wyłączeniem niekrzywdzących sytuacji roleplay, gdzie też odegrane zostało zakopanie się i odkopanie przy pomocy osób trzecich poprzez wypychanie danego pojazdu), podjazdów pod góry czy zjazdów ze stromych szczytów traktowane będzie jako FD.

    §12. Obywatel
    12.1 Zakazuje się posiadania rzeczy powiązanych z LSPD/SWAT/FIB:
    Radia, kamizelki kuloodpornej, flaregunu, pałki policyjnej, munduru, bodycama oraz GPS.
    12.2 Zakazuje się posiadania rzeczy powiązanych z EMS/LSFD:
    Bandaży, apteczek, gaśnic, munduru medycznego, munduru strażackiego.
    12.3 Zakazuje się posiadania rzeczy powiązanych z Mechanikami:
    Zestawów naprawczych mechanicznych oraz blacharskich.
    12.4 Każdy obywatel jest zobowiązany aby posiadać przy sobie dowód osobisty. Nie ma wytłumaczeń, że się go zgubiło bądź zostawiło w domu etc.
    12.5 Jeżeli pracujesz w legalnej pracy np. Krawiec, masz obowiązek poruszać się tylko samochodem firmowym!
    12.6 Jeżeli jesteś w stroju roboczym nie możesz popełniać żadnych przestępstw oraz zbierać narkotyków.
    12.7 W przypadku chęci odegrania interakcji erotycznej, należy uzyskać zgodę drugiej osoby.
    12.8 Prowokowanie i/lub walka (pobicie czy też użycie jakiejkolwiek broni) na zielonej strefie ("greenzone", t.j. teren szpitali, komend, budynku departamentu sprawiedliwości oraz więzienia) jest zabronione.

    §13. Policja i Medycy
    13.1 Medycy serwera mają prawo, choć ograniczone, aby stosować PG. Prawo to dotyczy sytuacji, kiedy obywatel:
    a) nie wykonuje poleceń medyka w szpitalu jak np. nie wylegitymowanie się czy okazanie nie aktualnego ubezpieczenia - należy wtedy zamknąć człowieka w sali i wezwać LSPD lub zmusić obywatela do okazania dokumentu przez komendę /do. Uwaga, zamknięcie siebie razem z kilkoma gangsterami może być potraktowane jako nieposzanowanie życia przez medyka.
    b) wykazuje nadmierną agresję słowną
    Ponadto, medyk ma prawo używać /do aby wyciągnąć z obywatela informacje odnośnie incydentu (pod warunkiem, że dotyczy to pracy medyka!).
    13.2 Żaden z policjantów nie może być skorumpowany, nawet poza służbą, natomiast medyk (z wyłączeniem zarządu EMS) może być skorumpowany podczas służby jak i poza nią.
    13.3 Medycy & funkcjonariusze nie mają prawa rozdawać ekwipunku, który mogą pozyskać ze szpitala lub z komendy.
    13.4 Policja nie ma prawa zatrzymać w szpitalu obywatela po BW, jeśli do szpitala nie dowiozło go LSPD lub EMS.
    13.5 Aby porwać medyka na służbie musi być ich najmniej 6 na służbie (tak, aby zostało 5 na służbie) bądź mamy do tego bardzo bardzo poważny powód RP (np. porwanie w celu operacji naszego znajomego, który został on wcześniej postrzelony przez Policję, i teraz nie może się zjawić na szpitalu, aby się nie ujawnić).
    13.6 Aby porwać policjanta na służbie musi być minimum 4 policjantów (wliczając tego porwanego). Wyjątkiem jest agresywne zachowanie policjanta w naszą stronę. W sytuacji kiedy jest mniejsza ilość policjantów i dojdzie do zdarzenia z policją, mamy obowiązek wypuścić funkcjonariusza/y, a ci mają obowiązek poszanować swoje życie i oddalić się z miejsca zdarzenia na komendę.
    13.7 Szpital to jedno z najważniejszych miejsc na wyspie, należy szanować pracę medyków i zachowywać się w sposób kulturalny, nie utrudniając im pracy niepotrzebną pajacerką. Tyczy się to wszystkich osób przebywających na terenie szpitala. W przypadku łamania tego punktu EMS bądź LSPD ma prawo wyrzucić daną osobę ze szpitala oraz ukarać stosowną karą grzywny.

    §14. Firmy obywateli
    14.1 Zakazuje się podszywania pod pracownika firmy bez zezwolenia właściciela firmy.
    14.2 W siedzibach firm zakazuje się okradania oraz porywania pracowników podczas ich pracy. Nie dotyczy to wcześniej zaplanowanych porwań konkretnych obywateli z powodów RP (np. porwanie takowej osoby jako zakładnik podczas napadu na bank jest zakazane!)
    14.3 Aby założyć firmę, należy zapoznać się z zasadami.

    UWAGA!
    ☛ Najprostszą zasadą do zapamiętania jest to, że jeżeli ktoś do Ciebie celuje masz obowiązek podnieść ręce po jego nakazie, oraz wykonywać polecenia w trosce o swoje życie! Jeżeli ktoś pierwszy wyjmie broń i zacznie w Ciebie celować, nie możesz zrobić tego samego, ponieważ to będzie traktowane jako nieposzanowanie życia! Jeżeli ktoś przestanie w Ciebie mierzyć i schowa broń jest możliwość zwrotu akcji po Twojej stronie, jednak kiedy to będzie przykładowo kierowanie się w kierunku Twojego samochodu ciągle z bronią w ręce oraz odwrócony w Twoją stronę, nie masz prawa wyjąć broni w obawie o swoje życie! W przypadkach które nie zostały tutaj opisane musicie użyć czegoś takiego jak mózg i pomyśleć, czy Wasza reakcja byłaby możliwa podczas odwzorowania tej sytuacji w realnym świecie.

    §15. Ważne pojęcia obowiązujące na serwerze:
    IC (In Character) - Świat, w którym żyje nasza postać; kontent dotyczący bezpośrednio rozgrywki.
    OOC (Out Of Character) - Świąt, w którym żyjemy my; wszystko co niezwiązane jest z rozgrywką.
    MG (Meta Gaming) - Tak jak wcześniej wspomniałem. Jest to wykorzystywanie informacji OOC w IC.
    PG (Power Gaming) - definiuje się to jako zmuszanie kogoś do akcji RP. Przykład : /me uderza Jacka tak mocno, że traci on przytomność.
    BW (Brutally Wounded) - Wprowadzenie postaci w stan nieprzytomności wskutek odniesionych obrażeń.
    VDM (Vehicle Deathmatch) - jest to rozjeżdżanie przypadkowych osób, które prowadzi do BW.
    RDM (Random Deathmatch) - jest to strzelanie do przypadkowych osób, które prowadzi do BW.
    CK (Character Kill) - Permanentne uśmiercenie postaci.
    FCK (Forced Character Kill) - Wymuszone uśmiercenie postaci przez osobę inną, niż właściciel postaci.
    CN (Celebrity Name) - Imię i nazwisko postaci na podstawie imienia znanej osoby, np. Pablo Escobar, Barack Obama, etc.
    NJ (Ninja Jacking) - Wyrzucenie kierowcy z pojazdu bez poprawnego odegrania akcji RP przy użyciu operatorów narracyjnych.
    BH (Bunny Hop) - Bugowanie animacji skakania w celu szybszego przemieszczania się.
    CB (Cop Baiting) - Prowokowanie policji, bez większego celu.
    CL (Combat Log) - Wyjście z gry podczas akcji RP. Przykładowo: ściga Cię policja, więc robisz ALT+F4 w celu uniknięcia odpowiedzialności.
    RK (Revenge Kill) - Nieuzasadniona zemsta po wyjściu ze szpitala na graczu, który doprowadził Cię do BW.
    Zasada Szanowania Życia - zasada mówiąca o szacunku do życia swojej postaci i nie narażanie jej na sytuacje, w których mogłaby zginąć, np. obraza kilku uzbrojonych osób lub taranowanie ciężkich pojazdów typu ciężarówka zwykłym samochodem osobowym.
    Fail RP - błędne odegranie akcji RP, wychodzenie z postaci*.
    Wychodzenie z Postaci - sytuacja, kiedy podczas akcji RP wychodzisz z IC do OOC krzycząc do kogoś np. łamiesz regulamin! Unikaj takich zachować, a wszelkie sytuacje, w których według Ciebie złamany został regulamin, zgłoś do administracji.
    Fail Driving - jazda pojazdem, która byłaby niemożliwa w prawdziwym życiu. Przykład: jedziesz samochodem, po czym wyskakujesz na wzniesieniu, lecisz w powietrzu 30 metrów, dachujesz, końcowo lądujesz na kołach i jedziesz dalej lub wyskakujesz z ulicy do kanałów burzowych.
    Drugie imię - Discord
    PESEL - SteamID64
    Green Zone - komendy policji, szpitale, budynek DOJ oraz więzienie
    Miejsca Publiczne - parking główny, "urzędnicza", warsztat mechaników, salon & komis samochodowy, biuro pożyczkowe, urząd pracy, kościół, kancelaria prawna, gabinet psychologa oraz strefy legalnych prac

    Prawidłowe ustawienia mikrofonu
    Klawiszologia
    Do kogo się zwrócić w razie problemów?
    Nie wyszukuje serwera? Spróbuj Direct Connect! Adresy serwerów WyspaRP

    Wszelkie prawa zastrzeżone. Pierwotny twórca inviaczeG udostępniono dla WyspaRP.pl, edytowane przez xbloondixoxo, Arek, elf, tomeek dla WyspaRP.pl. Wersja z dnia 04.12.2019 #

Zaloguj się  •  Zarejestruj się